Ugrás a tartalomra

Kegyeletadás a kúlai új emlékműnél

2023.11.02
18:00
2023.11.26
14:32
Forrás
Pannon RTV
Kúlán a halottak napja alkalmából és az 1944/45-ben ártatlanul kivégzettek emlékére gyászmisével kezdődött a kegyeletadás a római katolikus temető kápolnájában, amit alkalmi műsor és koszorúzás követett.

Éveken keresztül a kápolna előtt álló keresztnél emlékeztek az 1944 őszén kivégzett ártatlan áldozatokra Kúlán, idén viszont elkészült a meghurcolt és tömegsírba lőtt magyarok és németek emlékét őrző közös emlékmű, így a kegyeletadásra az új, szögesdróttal körülvett kereszt és kőtábla előtt került sor.

Valka Károly, alpolgármester, Kúla: „A pillanatnyi információink szerint és a szerb-magyar vegyesbizottság adatai alapján 113 embert tettek tönkre, öltek meg 44/45-ben, Kúlán három tömegsírba lettek elhantolva, és sajnos sosem szólt a harang értük. Úgy gondoltuk, hogy kötelességünk, és úgy éreztük, hogy ezt meg kell oldani, hogy egy emlékművet alakítottunk ki a 44/45-ös áldozatok emlékére, és az emlékműbe beépítettünk egy időkapszulát, amelyben mind a 133 embernek a neve szerepel.”

Juhász Bálint, a VMSZ Intézőbizottságának elnöke szerint a vajdasági magyarokra a Jóisten az emlékezés kettős kötelezettségét és felelősségét rótta. Saját szeretteinken túl a 44/45-ös áldozatokra emlékezünk mindenszentek és halottak napja alkalmával.

„Ezek a mártírok, akik vértanúi a közösségüknek, a közösség áldozatai. Sajnos évtizedekig beszélni sem lehetett róluk, emlékezni sem. A tömegsírok pontos helyszíne sem tudott, azonban a történelmi megbékélésnek köszönhetően, Pásztor elnök úr nagyon-nagyon éleslátóan, meghatározott célként, azzal a közösséggel, annak a közösségnek, amelyet képviselt, annak az előrehaladása, a szülőföldön való boldogulása, azon túl az anyaországgal való jó kapcsolatokon is múlik. Azzal az országgal is jó kapcsolatot kell kiépíteni, ahol élünk. A történelmi megbékélés azért volt lehetséges, mert az áldozatoknak a felkutatását szakmai alapokra, történészekre bíztuk, mert az államfők egymástól elnézést kértek, és az áldozatok előtt főt hajtottak.”

Kúlán eddig nem volt alkalmas hely a megemlékezésre.

Juhász György, esperes-plébános, Kúla: „Régebbi álma volt a kúlai magyarságnak, hogy egy emlékművet állítsunk, és egy helyet, ahol megemlékezünk róluk, de úgy tűnt, hogy a politikai helyzet sem volt éppen megfelelő, s attól féltünk, hogy esetleg felépítsük, elkészítjük, de lerombolják, összeverik.”

A kegyelet virágait a szabadkai magyar főkonzulátus képviselője, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a testvérváros, Kalocsa alpolgármestere, valamint a VMSZ képviselői helyezték el.

Kúla
halottak napja
Gyászmise
kegyeletadás
temető
Juhász György
Valka Károly
emlékmű
Kalocsa

Kapcsolódó tartalmak

Most

08:18

Nyerjen lakást!

Mostanáig több mint 24,6 millió számla QR-kódját küldték be a szerbiai lakosok a Vedd el a számlát, és nyerj! elnevezésű állami nyereményjátékra.
20:30

Európa melegszik a leggyorsabban a kontinensek közül

Európa hőmérséklete a globális átlag nagyjából kétszeresével emelkedik – jelentette az AP hírügynökség az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) és az Európai Unió klímaváltozási szolgálata, a Copernicus legfrissebb jelentéseire hivatkozva.
19:54, Frissítve: 07:52

Megkezdte a támogatói aláírások gyűjtését a VMSZ

Magyarkanizsa, Topolya és Zenta község területén kezdte az önkormányzati listaállításhoz szükséges támogató aláírások gyűjtését a Vajdasági Magyar Szövetség. A párt Topolyán ma elsőként adta át listáját, így az egyes sorszámmal indulnak.
18:48, Frissítve: 19:19

Táncolt a tavasz a Népkörben

A tánc világnapja alkalmából a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ idén is megszervezte a Táncoló tavasz elnevezésű rendezvényt. A regionális gyermek és ifjúsági néptánc találkozón közel 200 fiatal lépett színpadra.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.