Ugrás a tartalomra

Szakértő a pánikkeltő hírről: az előzőhöz hasonló járványtól nem kell tartani

2024.01.18
16:46
2024.01.18
17:07
Forrás
Pannon RTV
Kínai tudósok egereken kísérleteztek, és 100 százalékos volt a halálozási ráta.

Pánikot keltett a nemzetközi sajtó cikkei szerint a koronavírus egy új, halálos mutációja. Kínai tudósok egereken folytatott kísérleteik során 100 százalékos halálozási rátával szembesültek.

2021 novemberében izolálták a tudósok a koronavírus omikron törzsét. Azóta már akár több ezer különböző mutációval találkozhattunk, mint pédául az Arcturus, Aeris vagy a Pirola.

Dr. Bohucki Nebojsa, a Szabadkai Közegészségügyi Intézet járványügyi szakorvosa: „Szeptemberben sikerült izolálni egy újabb mutációt. Ez a BA2.86.11. Ennek a vírusnak nincsen neve, egy rövidítése van, mint JN1. Amerikában Juno vírusnak nevezik. Ez a vírus gyorsan terjed, annyira, hogy szeptemberben sikerült izolálni, október, novemberben még alig-alig regisztráltak eseteket, de decemberben már 20 százalékban volt jelen Amerikában.”

Most januárban a Covid-betegek már 60 százaléka fertőződött meg ettől a betegségtől. Több országban is hasonló a helyzet, mint például Kínában.

Sajnos a koronavírusnak azonban vannak olyan fajtái, amelyek szinte biztosan a halálhoz vezetnek. Ezek azonban az állatoknál fedezhetők fel. Az egereknél például az egyik ilyen esetben 100 százalékos volt az elhalálozás, de egyelőre még nem tudni, hogy átterjedhet-e az emberekre.

Dr. Bohucki Nebojsa, a Szabadkai Közegészségügyi Intézet járványügyi szakorvosa: „A vírusok nagyon érdekesek, de mindig el kell mondani, hogy ki a hordozó. Mindig valamilyen állat vagy esetleg ember. Ha egy állat a hordozó akkor az zoonózis. A zoonózis nagyon ritkán okoz betegséget embereknek. Ha mégis képes erre, akkor a beteg emberben a vírus annyira rekombinálva kell, hogy legyen - tehát nem mutációról, hanem rekombinációrol beszélünk-, hogy át tudja adni a kórokozót egy másik embernek és így lassan elindul egy járvány.”

Dr. Bohucki elmondása szerint, bár számos, a koronavírushoz hasonló vírus van jelen a világunkban, jelenleg, nincs tudomásunk olyan vírusról, ami kiválthatna egy olyan fertőzési hullámot, mint amit 2020-ban tapasztaltunk.

koronavírus
Covid
Dr Nebojša Bohucki

Kapcsolódó tartalmak

Most

20:30

Európa melegszik a leggyorsabban a kontinensek közül

Európa hőmérséklete a globális átlag nagyjából kétszeresével emelkedik – jelentette az AP hírügynökség az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) és az Európai Unió klímaváltozási szolgálata, a Copernicus legfrissebb jelentéseire hivatkozva.
19:54

Megkezdte a támogatói aláírások gyűjtését a VMSZ

Magyarkanizsa, Topolya és Zenta község területén kezdte az önkormányzati listaállításhoz szükséges támogató aláírások gyűjtését a Vajdasági Magyar Szövetség. A párt Topolyán ma elsőként adta át listáját, így az egyes sorszámmal indulnak.
18:48, Frissítve: 19:19

Táncolt a tavasz a Népkörben

A tánc világnapja alkalmából a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ idén is megszervezte a Táncoló tavasz elnevezésű rendezvényt. A regionális gyermek és ifjúsági néptánc találkozón közel 200 fiatal lépett színpadra.
15:14, Frissítve: 18:25

Újraszentelték a Ladányi-keresztet

Újraszentelték a Törökbecse és Basahíd közötti országút mentén álló Ladányi keresztet. Törökbecse polgárai a közelben zajló 1849-es csatában elesett névtelen hősök emlékére állíttatták fel annak idején.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.