Ugrás a tartalomra

Sugárszennyezés fenyeget a Marshall-szigeteken

2019.11.13
18:21
Forrás
24.hu
A hidegháború alatt az Egyesült Államok több nukleáris fegyvert is tesztelt a Csendes-óceánon fekvő szigeteken.

Az 1970-es években az amerikaiak úgy döntöttek, összegyűjtik a szennyezett talajt és a sugárzó törmelékeket. A hulladékot a Runit-szigeten kialakított gödörben helyezték el, majd bebetonozták. Egyes szakértők szerint, ha a radioaktív szennyeződés kiszabadulna, a csernobilinál is komolyabb helyzet alakulhatna ki. A Runit dóm 115 méter átmérőjű. A közelmúltban szakértők egy csoportja a helyszínen is megvizsgálta a tárolót, és több kisebb repedést is felfedeztek a felületén. A kutatók szerint a sérülések kialakulását a felmelegedés is segítheti, a tengerszint emelkedése pedig tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen a magasabban álló víz képes kimosni a radioaktív anyagokat. A Marshall-szigetek 1991-ben függetlenedett Amerikától, ez azonban azt is jelentette, hogy az Egyesült Államok már nem vállalt felelősséget a későbbi szivárgásokért.

sugárzás
Amerikai Egyesült Államok
nukleáris fegyverek
hidegháború
Marshall-szigetek

Most

17:13, Frissítve: 17:34

„Európa reménye, a túlélés reménye Közép-Európa”

A CPAC Hungary második napján több hazai, külhoni és külföldi konzervatív politikus mellett beszédet mondott Gulyás Gergely magyar Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági- és külügyminisztere is.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.