Ugrás a tartalomra

Diklofenák tizedelheti az európai keselyűket

2021.04.13
13:03
2023.11.02
08:58
Forrás
Euronews.com
Haszonállatok kezelésére használt, diklofenák hatóanyagú gyulladáscsökkentő szer miatt pusztult el egy keselyű Spanyolországban. A természetvédők szerint itt azonban nincs vége az ügynek, mert a szer Európa keselyűinek jelentős részét kiirthatja.

Számos ország, köztük Banglades, India, Pakisztán és Nepál már korábban betiltotta a diklofenák alkalmazását az állatgyógyászatban, miután a szerrel kezelt haszonállatok tetemeiből táplálkozó keselyűk elhullottak. A brit The Guardian írásából kiderül, hogy a szakemberek szerint több tízmillió keselyű pusztulhatott el így - és vannak fajok, melyek populációi 99,9 százalékkal lecsökkentek Dél-Ázsiában.

Mindezek ellenére Spanyolországban, Olaszországban engedélyezték a diklofenákot, mivel a gazdák, a gyógyszergyárak és a szabályozó szervek azzal érveltek, hogy Európában másképpen kezelik a szarvasmarhatetemeket, mint Indiában, ami azt jelenti, hogy a keselyűk nem férnek hozzá a szerrel kezelt állatok tetemeihez.

"Beigazolódott, hogy ez nem igaz. Egy fiatal barátkeselyű esetében megerősítették, hogy diklofenák okozta mérgezés miatt pusztult el a spanyolországi Boumort Nemzeti Vadászterületen" - mondta a Royal Society for Protection of Birds, a BirdLife International partnerszervezetének munkatársa.

Egyetlen marhatetemből sok keselyű ehet, és ha a marhát diklofenákkal kezelték, akkor az összes madár elpusztul, akár egyetlen "falat" miatt. Ez valószínűleg így megy már egy ideje, nem egy keselyű pusztult el emiatt.

Egy közelmúltbeli kutatás szerint a diklofenák nem csupán a keselyűkre veszélyes, hanem az Aquila nembe tartozó sasokra, köztük a szirti sasokra és az ibériai sasokra, melyekből ma már csupán 300 pár él.

Dél-Ázsiában, ahol több országban már több mint tíz éve betiltották a diklofenák állatgyógyászatbeli alkalmazását, a keselyűk számának csökkenése súlyos ökológiai következményekkel járt. Az elhullott szarvasmarhák tetemei a szabad ég alatt bomlanak, mivel nincs elég dögevő keselyű, hogy leszedje a csontokról a húst. Helyettük vadon élő kutyák "végzik el a munkát", ami miatt a veszettség kockázata is nagyobb. Ráadásul megnőttek a varjú-populációk is, ami fokozza a fertőzés átterjedésének kockázatát a szárnyasokra és az emberre.

John Mallord szerint mivel a diklofenáknak teljesen hatékony, biztonságos alternatívái is léteznek, Európában azonnali hatállyal be kellene tiltani a használatát az állatgyógyászatban.

keselyű

Most

19:54

Megkezdte a támogatói aláírások gyűjtését a VMSZ

Magyarkanizsa, Topolya és Zenta község területén kezdte az önkormányzati listaállításhoz szükséges támogató aláírások gyűjtését a Vajdasági Magyar Szövetség. A párt Topolyán ma elsőként adta át listáját, így az egyes sorszámmal indulnak.
18:48, Frissítve: 19:19

Táncolt a tavasz a Népkörben

A tánc világnapja alkalmából a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ idén is megszervezte a Táncoló tavasz elnevezésű rendezvényt. A regionális gyermek és ifjúsági néptánc találkozón közel 200 fiatal lépett színpadra.
15:14, Frissítve: 18:25

Újraszentelték a Ladányi-keresztet

Újraszentelték a Törökbecse és Basahíd közötti országút mentén álló Ladányi keresztet. Törökbecse polgárai a közelben zajló 1849-es csatában elesett névtelen hősök emlékére állíttatták fel annak idején.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.