Ugrás a tartalomra

Egy Földbe csapódó bolygóról származhatnak a földi élet hozzávalói

2019.01.24
22:46
2023.11.02
09:07
Forrás
index.hu
Egy új elmélet szerint nem csak a Hold létrejöttét köszönhetjük egy hatalmas ütközésnek.

Egészen új perspektívákat nyithat meg a földönkívüli élet kutatásában egy új tanulmány, ami szerint a földi élet úgy alakulhatott ki évmilliárdokkal ezelőtt, hogy egy bolygó a Földbe csapódott – írja az Independent.

A tanulmány a nagy becsapódási hipotézist vette alapul, amelynek lényege, hogy a Hold úgy jött létre 4,4 milliárd évvel ezelőtt, hogy egy Mars méretű bolygó óriási erővel csapódott bele a Földbe, az ütközés során keletkező törmelék pedig külön égitestté állt össze.

Jelenleg ez az elmélet az elfogadottabb az asztrofizikusok körében a Hold keletkezését tekintve, a mostani tanulmány ugyanakkor emellett az élet keletkezését is a becsapódás számlájára írja. Mint kiderült, a laboratóriumi kísérletek és számítógépes szimulációk egyaránt alátámasztják, hogy az élet keletkezéséhez szükséges illékony anyagok nagy része az ütközés során került a bolygónkra.

A kutatás szerint a "donor" egy kezdetleges bolygó volt, kénben gazdag maggal, a Földre pedig ennek a bolygónak a törmelékéből jutott el a legtöbb szén és nitrogén, ami a legtöbb élőlényben, köztük az emberben is a mai napig megtalálható.

A primitív meteoritok tanulmányozásából már rég tudni lehetett, hogy a Föld, illetve a többi, a Naprendszer belső felén elhelyezkedő kőzetbolygó híján van az illékony anyagoknak. Az, hogy ezek mikor, és hogyan jutottak el a Földre, jelenleg is vita tárgyát képezi, de a mi modellünk az első olyan, ami képes megmagyarázni a kérdés mindkét felét úgy, hogy közben nem mond ellent a létező geokémiai bizonyítékoknak - mondta a kutatást vezető Rajdeep Dasgupta, hozzátéve, hogy a tanulmányuk segíthet az emberiségnek megérteni azt, hogy miként alakulhat ki az élet a miénkhez hasonló kőzetbolygókon.

Dasgupta azt is megjegyezte, hogy a kutatásuk fő tanulsága az, hogy a jelek szerint egy Föld-típusú bolygónak nagyobb esélye van arra, hogy élet alakuljon ki rajta, ha összeütközik egy olyan bolygóval, ami másként fejlődött, és talán a protoplanetáris korongnak is másik részéről származik.

Föld
Hold

Most

20:30

Európa melegszik a leggyorsabban a kontinensek közül

Európa hőmérséklete a globális átlag nagyjából kétszeresével emelkedik – jelentette az AP hírügynökség az ENSZ Meteorológiai Világszervezete (WMO) és az Európai Unió klímaváltozási szolgálata, a Copernicus legfrissebb jelentéseire hivatkozva.
19:54

Megkezdte a támogatói aláírások gyűjtését a VMSZ

Magyarkanizsa, Topolya és Zenta község területén kezdte az önkormányzati listaállításhoz szükséges támogató aláírások gyűjtését a Vajdasági Magyar Szövetség. A párt Topolyán ma elsőként adta át listáját, így az egyes sorszámmal indulnak.
18:48, Frissítve: 19:19

Táncolt a tavasz a Népkörben

A tánc világnapja alkalmából a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ idén is megszervezte a Táncoló tavasz elnevezésű rendezvényt. A regionális gyermek és ifjúsági néptánc találkozón közel 200 fiatal lépett színpadra.
15:14, Frissítve: 18:25

Újraszentelték a Ladányi-keresztet

Újraszentelték a Törökbecse és Basahíd közötti országút mentén álló Ladányi keresztet. Törökbecse polgárai a közelben zajló 1849-es csatában elesett névtelen hősök emlékére állíttatták fel annak idején.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.