Ugrás a tartalomra

Koronavírus: Több mint 10 ezer tesztelt, 467 új fertőzött Szerbiában

2020.07.26
17:00
2020.07.26
20:37
Forrás
Pannon RTV, Szerbiai RTV, Tanjug
Az elmúlt 24 órában regisztrálták a legtöbb új fertőzöttet az országban a koronavírus szerbiai megjelenése óta, ezúttal összesen 467-et.

Rekordszámú koronavírusos megbetegedést regisztráltak az elmúlt egy napban Szerbiában, szám szerint 467-et. 8 újabb személy belehalt a kór szövődményeibe. Lélegeztetőgépen 169-en vannak. Az elmúlt 24 órában 10.381 koronavírus tesztet végeztek el az országban. Kórházban jelenleg 4568 embert kezelnek. Több mint 23 ezer fertőzöttet vettek eddig nyilvántartásba. Az elhunytak száma a járvány kezdete óta 534. A vírus megjelenése óta Szerbiában több mint 621 ezer tesztet végeztek el.

Aki nem tartja be az óvintézkedéseket, nem csak magát, de a környezetét is veszélyezteti. A polgároknak minden pillanatban úgy kell viselkedniük, hogy bárki megfertőződhet és átadhatja a koronavírust másoknak - nyilatkozta a Szerbiai RTV vendégeként Srđa Janković. A járványügyi szakértő hozzátette, az emberek többsége tiszteletben tartja az óvintézkedéseket, de a probléma az, hogy nem mindenki. Az a kisebbség, amely nem tartja magát az intézkedésekhez, főleg, ha nagyobb összejövetelekről van szó, ronthat a járványhelyzeten – figyelmeztetett Janković.

A szerbiai polgároknak nem kell attól tartaniuk, hogy éhezni fognak - jelentette ki Branislav Nedimović. A szerb mezőgazdasági miniszter szerint a világ összes országának gazdaságára hatással van a járványhelyzet, és ez nem fogja elkerülni a szerbiai agráriumot sem, ugyanakkor a búza aratása után kijelenthető, hogy az eredmények megfelelőek. Kiváló évet zárhat az ágazat, szinte minden kultúra esetében, a kukoricától a napraforgóig, lesz még kivitelre is - részletezte a szerb mezőgazdasági tárcavezető. Nedimović a járvány agráriumra gyakorolt konkrét hatásával kapcsolatban azt mondta, hogy számokról korai még beszélni, ugyanakkor folyamatosan követik a helyzetet. Amennyiben szükség lesz rá, az állam segíteni fog a mezőgazdasági termelőkön is - szögezte le a miniszter.

Csökkent az üzemanyag fogyasztása Szerbiában a járvány hatására - mondják az illetékesek. A jelenséget több tényező is befolyásolja.

A kollektív immunitás elérése a koronavírus esetén nem lehet cél Szerbiában, ennek pedig az az oka, hogy nem lehet előre tudni, hogy kinél milyen tüneteket okoz a fertőzés - ezt nyilatkozta a Prva TV-nek Mijomir Pelemiš.

A szerbiai válságstáb tagja elmondta, az sem világos még, hogy a vírus meddig marad az ember testében az után, hogy már sikeresen legyőzte azt a szervezet.

Arra vonatkozóan, hogy a stáb ajánlásait betartják-e az állampolgárok a járványügyi szakember azt mondta, hogy fegyelmezettebbek az emberek, azonban még bőven vannak hiányosságok. Szavai szerint országszerte bárhol, bármikor felbukkanhat a vírus, nem lehet tudni, hogy ki a fertőzött és ki nem. A koronavírus terjedését csak úgy lehet megállítani, ha tiszteletben tartjuk a szabályokat - húzta alá Mijomir Pelemiš.

Kép: Tanjug/Jaroslav Pap

15 esetben tettek feljelentést Újvidéken a járványügyi óvintézkedések megszegése miatt - írtja a szerb közmédia.

A feljelentések többségét azért tették, mert egyesek nem használtak maszkot zárt térben, vagy nem tartották be a másfél méteres távolságtartásra vonatkozó szabályt. 40 zárt terű objektumot vizsgáltak meg az ellenőrök, ezek között leginkább kávézók, bárok, kocsmák voltak, de vásárlóközpontokban és plázákban is igyekeztek szűrni a szabálytalankodókat. Az illetékesek felhívják a figyelmet, hogy az elkövetkező időszakban is ellenőrzik majd az előírások betartását, és nem csak Újvidéken, hanem Vajdaság egész területén.

Kép: Tanjug/Tara Radovanović

A járványhelyzet javulását várja a szerb elnök, mert, mint mondja, az elmúlt napokban nem voltak egy-kétezer fős gyülekezések.

Aleksandar Vučić arról a petícióról is beszélt, amelyet szerbiai orvosok írtak alá, és azt követelik, hogy a jelenleg működő válságstáb tagjai mondjanak le, továbbá azt állítják, hogy a szerbiai egészségügy az összeomlás szélén áll. A szerb elnök erre reagálva azt mondta, az említett petíciót 2000 orvos írta alá, míg 33 ezer orvos nem akarta aláírni. Szavai szerint a legtöbb orvos teljes szívvel harcol országáért és a páciensekért. Aleksandar Vučić hozzátette, mindenkinek joga van véleményt alkotni, de még nem hallott azokról az emberekről, akik jobbak lennének a válságstáb járványügyi szakembereitől. Ismét leszögezte, amit korábban már említett, Szerbia hatalmas harcot folytat a vírus ellen, mert a legtöbb embert teszteli a régióban, és ezzel is védeni akarják az emberéleteket.

„Mindent megváltoztattunk a maga idejében. Kórházakat hoztunk rendbe, felújítunk, rekonstruáluk és új kórházakat építünk. Nem messze innen, Batajnicán, tehát 50 kilométerre innen egy teljesen új kórház létesül 1000 fő intenzív terápiás ellátására, Kurševacon egy másik 500 fő intenzív osztályon történő ellátására. Mindezt 4-5 hónap alatt építjük meg. Épül az új Szerbiai Klinikai Központ, illetve az új Vajdasági Klinikai Központ. További 23 kórházat építünk” - mondta az államfő.

Június eleje óta 95 koronavírussal-fertőzött személyt regisztráltak Temerin községben péntekig - tájékoztat az egészségház.

A községi válságtörzs az elmúlt napokban nem hozott újabb szigorításokat, maradtak a múlt heti döntések. Ezek értelmében 15 napra bezárták a fürdőközpontot, nem üzemel az uszoda és a termálfürdő sem. Vasárnap lett volna a július-végi vásár, de a válságtörzs határozata értelmében elmarad, ahogy a motorostalálkozó és a babfesztivál is. A piacokon kötelező a maszk viselése és az egymástól való biztonságos távolságtartás. Minden második asztalt szabadon kell hagyni.

Tegnaphoz képest csökkent a kórházban ápolt koronavírussal fertőzött páciensek száma Szabadkán, több volt a hazaengedett, mint a felvett beteg - olvasható az intézmény napi összesítésében. 

Az elmúlt 24 órában 20 tünettel rendelkező pácienst vizsgáltak meg, közülük 5 személyt tartottak benn kórházi kezelésre. 12, eddig a Szabadkai Közkórházban ápolt pácienst ugyanakkor hazaengedtek, így ők otthon folytatják a lábadozást. Jelenleg az intézmény Covid-részlegén 111 pácienst kezelnek, közülük nyolcan kapnak intenzív terápiás ellátást. A többi beteg állapota stabil, áll a közleményben.

Minden pillanatban úgy kell viselkednünk, hogy bárki megfertőződhet és átadhatja a koronavírust másoknak - nyilatkozta a Szerbiai RTV műsorában Srđa Janković. A járványügyi szakértő hozzátette, az emberek többsége tiszteletben tartja az óvintézkedéseket, de a probléma az, hogy nem mindenki. Az a kisebbség, amely nem tartja magát az intézkedésekhez, főleg, ha nagyobb összejövetelekről van szó, ronthat a járványhelyzeten – figyelmeztetett Janković. Leszögezte, a gyerekek nem olyan érzékenyek a betegségre, mint a felnőttek, de nincs olyan korcsoport, amely teljesen védett lenne, ugyanis nagyon ritka esetben gyerekeknél is súlyos állapot alakulhat ki.

Az óvintézkedések szigorú betartására intenek a szakemberek, valamint a felügyelő szervek széles körű bevonását kérik a korlátozások betartásának fokozottabb ellenőrzése érdekében.

Belgrádban a Covid-rendelők előtt lassan apadnak a sorok, Kruševacon megkezdődött a Covid-kórház építése, Šabacban pedig az ideiglenesen kialakított kórház készen áll a betegek fogadására.

A szombati adatok szerint 411 személy esetében mutatták ki hivatalosan a kórt. Elhunyt újabb nyolc személy a vírus szövődményeinek következtében.

koronavírus
járvány
fertőzött
Predrag Kon
óvintézkedések
szigorítás
korlátozás
Szabadka
Temerin

Most

19:06, Frissítve: 19:27

Húsvéti kirakodóvásár Pancsován

Hetedik alkalommal rendeztek húsvéti kirakodóvásárt Pancsován. A városhoz tartozó települések nőszervezetei és magánszemélyek kínálják fel kézműves portékáikat és ünnepi süteményeiket.

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.